Porträtt av en kvinna mot lummig grönska en solig dag.
Lyssna

Nyhet / Publicerad 31 augusti 2026

Ny utemiljö för stora upptäckter

Den 8 september inviger Stjärnans förskola sin nya utemiljö – en plats för kreativitet, lek och lärande.

På Stjärnans förskola pågår nu de sista förberedelserna inför invigningen av en ny utemiljö. Den ska ge barnen ännu bättre möjligheter att lära, leka och utvecklas.

Satsningen har vuxit fram under flera års tid. I arbetet har pedagoger, barn, vårdnadshavare och medarbetare i församlingen bidragit med idéer och synpunkter. Resultatet är en utegård med nya lekredskap, planteringar och lärmiljöer som uppmuntrar till rörelse, kreativitet och nyfiket upptäckande.

Parallellt med utvecklingen av gården har förskolans pedagoger fördjupat sig inom utomhuspedagogik. Målet är att i ännu större utsträckning använda utemiljön som en naturlig plats för lärande. Här kan barnen utforska språk, matematik, teknik, motorik och natur med hela kroppen och alla sina sinnen.

Den nya utemiljön är en viktig del av Stjärnans arbete för att stärka barnens hälsa och välbefinnande. Forskning visar att vistelse utomhus främjar både fysisk och psykisk hälsa.

Nu ser Stjärnans förskola fram emot att välkomna barn, vårdnadshavare och andra intresserade till invigningen av den nya utemiljön som äger rum på tisdagen den 8 september kl. 17-18.

Gunnel Pålsson

Gunnel Pålsson

Rektor, Tyringe församling

Mer om Gunnel Pålsson

Ansvarig för Stjärnans förskola.

Ulrika Grimheden

Ulrika Grimheden

Barnskötare, Tyringe församling

Mer om Ulrika Grimheden

Arbetar på Knopparna.