Tema: Fantastiska pollinatörer
I år uppmärksammar vi tillsammans bin, fjärilar och andra viktiga och fascinerande insekter. Det blir föredrag om bin och förundran, om vad vi kan göra för att de ska trivas och hur det arbetas med allt detta på kyrkogårdarna. Vi får också titta in i en visningskupa, se en gammaldags halmkupa och lära oss om bioldling. Dessutom blir det pyssel och aktiviteter för barn och enkel mat i församlingshemmet. I kyrkan blir konstutställning och slutligen vaka med musik av bland annat ungdomskören och konfirmander från Kyrkans gård.
PROGRAM
Från 18.00 kan man titta på en visningskupa och lära sig om bin, köpa honung, titta på barnens alster, pyssla och äta i församlingshemmet.
18.15 Föredrag (ca 20 min) av Gunvor Torstensson, biodlare.
19.00 Föredrag (ca 20 min) av Stina Tibell, kyrkogårdschef.
20.00 Konstutställning i kyrkan. Anna Boman Hald, Carolin Leckström, Helene Persson, Ina Söderström, Ann Wiklund och Rakel Oscarsson.
20.30 Earth hour-vaka i kyrkan. Ungdomskören, Konfirmander, Annette Jacobsson, Monica Göransson