7 steg i kristen tro

Är du nyfiken på kristen tro? Är du mellan 18–30 år? Då kan dessa träffar passa dig. Vi möts vid i Storkyrkan vid sju tillfällen och läser boken Sju steg i kristen tro av Jonas Lindberg. Ledare är Myrna Siri. Varmt välkommen!

För dig som är mellan 18 och 30 år och är nyfiken på kristen tro, vill lära dig mer och dela erfarenheter med andra.

Du kommer att få boken Sju steg i kristen tro av Jonas Lindberg, den boken kommer vi använda under träffarna. Vi möts vid sju tillfällen och läsningen kan leda fram till dop eller konfirmation om någon vill det.

Vi tar emot deltagare tills gruppen är full, välkommen att anmäla dig till myrna.siri@svenskakyrkan.se

Tid: 17.15-18.45

Plats: Storkyrkan

Datum: 12 september, 26 september, 10 oktober, 31 oktober, 7 november, 21 november. Ytterligare ett tillfälle tillkommer.