En skylt med texten Vallokal sitter på en dörr. Ett kors i förgrunden.
Lyssna

/ Publicerad 24 juni 2025 / Ändrad 3 september 2025

Kyrkovalet i Svenska kyrkan i Örebro: Rösta på valdagen 21 september

Söndagen den 21 september 2025 är det kyrkoval. Då kan du rösta i den vallokal som står på ditt röstkort, eller i förtidsröstningslokalen Kyrkans hus i Örebro.

På ditt röstkort finns uppgifter om vilken vallokal du ska rösta i den 21 september och vilka val du har rätt att rösta i. Ta med legitimation när du går och röstar, och gärna även ditt röstkort.

Rösta på valdagen

Söndagen den 21 september har alla vallokaler öppet kl 08.00–20.00.

Vet du inte vilken som är din vallokal går det att göra en enkel sökning på webben.

Öppettider för din vallokal står även på röstkortet.

Förtidsrösta på valdagen

Förutom att rösta i din vallokal kan du, oavsett var du bor, rösta på ytterligare ett ställe i Örebro på valdagen. Det är då en förtidsröstning, och du behöver ha med både röstkort och legitimation.

  •  Informationsservice, Kyrkans hus, Storgatan 27, Örebro. Öppet kl 08.00–20.00.

Så kan du få ett nytt röstkort

Har du tappat bort ditt röstkort? Då kan du få ett nytt på flera olika sätt:

Ambulerande röstmottagare

Vad: Ett ambulerande röstmottagningsteam med två personer som kommer till dig. Teamet har utrustning för att röstningen ska kunna genomföras på ett tryggt och säkert sätt, utan att någon valhemlighet röjs.

Vilka omfattas: Om du inte kan besöka din vallokal på grund av funktionsvariation, allvarlig sjukdom eller ålder, finns på institution eller sjukhus, och inte heller har möjlighet att rösta genom bud, går det att få hjälp. Servicen erbjuds boende i Örebro pastorat.

Boka: Ring Informationsservice på telefon 019-15 45 00. Telefontid under valperioden 8-21/9: måndag-fredag kl 10.00-18.00, lördag kl 10-14, valdagen söndag 21/9 kl 8-20.00 (lunchstängt kl 12.00-13.00).

När jobbar teamet: Tisdagarna 9 och 16 september kl 9.00-16.00, torsdagarna 11 och 18 september kl 9.00-16.00, samt söndag 21 september (valdagen) kl 09.00-17.00.

Kyrkoval i Svenska kyrkan i Örebro 2025

Den 8-21 september 2025 är det kyrkoval. Då får Svenska kyrkans medlemmar som fyllt 16 år välja vilka som ska vara med och bestämma i Svenska kyrkan de kommande fyra åren.

Nyheter om kyrkovalet

  1. Förtidsröstning i Längbro församlingshem Kyrkovalet 2025

    Publicerad 8 september 2025

    I Längbro församlingshem kan du förtidsrösta i Kyrkovalet 2025. Varmt välkommen in!

  2. Höstkonsert med Edsbergskören

    Publicerad 1 september 2025

    Edsbergs kyrka torsdagen den 11 september kl. 19.00

  3. Förtidsröstning i Adolfsbergs kyrka Kyrkovalet 2025

    Publicerad 29 augusti 2025

    I Adolfsbergs kyrka kan du förtidsrösta i Kyrkovalet 2025. Vi erbjuder alltid fika och arrangerar olika trevligheter som du kan ägna dig åt i samband med att du röstar.

  4. En gemenskap över gränserna

    Publicerad 27 augusti 2025

    Tro. Gemenskap. Tradition. Värdefulla insatser för ensamma och för utsatta. Mötesplats för alla åldrar. Det finns många anledningar till att vara medlem i Svenska kyrkan.

  5. Kyrkovalstorget 2025 

    Publicerad 27 augusti 2025

    Välkommen till årets nyhet Kyrkovalstorget. Här kan du möta representanter för de sex nomineringsgrupperna som ställer upp i det lokala valet till kyrkofullmäktige i Svenska kyrkan i Örebro.