En kvinna med en stor röd ryggsäck sommarvandrar i fjällen och tar bild på en bäck.
Lyssna

Pilgrimsvandring i Åre

Vandringshelg längs Sankt Olavsleden 4-6 september.

Följ med på pilgrimsvandring i Åre med Medelpads norra pastorat. Tillsammans vandrar vi längst vackra Sankt Olavsleden. Vi delar såväl tystnad som samtal och gemenskap i både andakter och måltider. Resa, kost och logi i dubbelrum ingår i priset.

Fredagens vandring är ca 15 km och lördagens vandring är ca 20 km, båda med ett vandringstempo på ca 4 km/timmen. För att klara detta och följa med behöver du vandrat minst 20 km vid några tillfällen i sommar. Du behöver även vandrat i lite backar, det är inte platt i fjällvärlden.

Begränsat antal platser. Förtur för medlemmar i Svenskakyrkan som bor i Medelpads norra pastorat. Även förtur om du deltagit vid någon av våra längre pilgrimsvandringar i år.

Till anmälan
Ulrika Marklund

Ulrika Marklund

HR-specialist, Områdeschef - Sköns församling, Kansli, Medelpads norra pastorat