Till höger sitter Kronos med en pekpinne i handen. Bredvid honom står ett timglas.
Foto: Jan Kjellström

Stor temahelg 15–17 september

Nyhet Publicerad

Under helgen 15–17 september är tid och mötet mellan naturvetenskap, tro och teologi i fokus. Detta med anledning av att det den 17 september är 100 år sedan det astronomiska uret, Horologium Mirabile Lundense återinvigdes.

Fullmatad helg med temat TID

Under dagarna tre erbjuds föreläsningar, uruppförande av två verk för Domkyrkans stora orgel, öppning av en utställning med Andreas Eriksson i kryptan och gudstjänster. Årets Kulturnatt i Lund infaller lördagen den 16 september. Under lördagen blir det program för barn och familj om Domkyrkans långa historia, körmusik och flera inslag på helgens tema – tid, tro och vetenskap.


Fredag 15 september kl. 08.00-15.30

Ljuset från vetenskapen – en dag då naturvetenskap och teologi

Förmiddagen ägnas åt föreläsningar med Bengt Kristensson Uggla, professor vid Åbo akademi och Sara Wrige, präst, teknologie doktor i fysik. Under eftermiddagen blir det panelsamtal under ledning av vetenskapsjournalist Lisa Kirsebom med ovanstående samt Mats Lindroos, Head of Accelerator Division ESS Lund och Johan Tyrberg, biskop Lunds stift. Dagen inleds med mässa klockan 08.00 i Domkyrkan. MEr information och program för dagen hittar du här.


Lördag 16 september

Kulturnatten

Kulturnattens program hittar du här.


Söndag 17 september

11.00
Högmässa

12.45 och 14.45
Specialvisning av uret, på 100-årsdagen, med Domkyrkans guider. Domkyrkoforum

16.00–16.45
Att mäta tiden
Lone Mogensen
Domkyrkoforum

16.45
Julius Bertram Larsens renovering av urverket
Søren Andersen, urmakare 
Domkyrkoforum

17.15
Film om renoveringen av det förunderliga uret i Lund 2009–2010, som Søren Andersen ansvarade för.
Av Martin Bo Andersen
Domkyrkoforum

Mer om temahelgen 15-17 september

Domkyrkan nattetid med rubriken Kulturnatten i gult över bilden

Kulturnatten i Domkyrkan

Tid och mötet mellan naturvetenskap, tro och teologi är i fokus 15-17 september. Temat genomsyrar även Domkyrkans program för Kulturnatten lördagen 16 september.

Urtavla mot en stjärnhimmel och en människa som blickar mot skyn.

Ljuset från vetenskapen – en dag där teologi och naturvetenskap möts

15 september arrangeras en seminariedag i Lund där teologi och naturvetenskap möts. Förmiddagen ägnas åt föreläsningar med Bengt Kristensson Uggla, professor Åbo akademi och Sara Wrige, präst, teknologie doktor i fysik. Under eftermiddagen blir det panelsamtal med ovanstående samt Mats Lindroos, Head of Accelerator Division ESS Lund och Johan Tyrberg, biskop Lunds stift.