Lyssna

Nyhet / Publicerad 15 september 2022 / Ändrad 20 december 2022

Vill du ge av din tid?

"I Linde bergslags församling kan du engagera dig som ideell medarbetare på flera sätt, för ett kortare eller längre uppdrag, i engångsföreteelser eller i återkommande verksamhet. Ideellt arbete utförs på olika villkor beroende på sammanhang och förutsättningar."

Engagera dig ideellt

 

Man trivs där man behövs – det är Svenska kyrkans ledord för det ideella arbetet. Församlingens ideella medarbetare är viktiga och värdefulla för vår verksamhet. Alla insatser, både små och stora, är betydelsefulla. 

 

Hos oss kan man vara medarbetare på många olika sätt; som ideell, förtroendevald eller anställd. Tillsammans gör vi det möjligt att vara kyrka, vi är alla bärare av kyrkans gemensamma uppdrag i världen. 

 

I Linde bergslags församling kan du engagera dig som ideell medarbetare på flera sätt, för ett kortare eller längre uppdrag, i engångsföreteelser eller i återkommande verksamhet. Ideellt arbete utförs på olika villkor beroende på sammanhang och förutsättningar. Gemensamt för den insats du gör som ideell är att det är frivilligt, oavlönat och till glädje för andra. Du har en kontaktperson och tillsammans görs en överenskommelse.

 

Som ideell medarbetare blir du vår representant för Linde bergslags församling och du förväntas dela Svenska kyrkans värderingar och stå upp för en generös människosyn. Du behöver inte ha en tro eller vara medlem i Svenska kyrkan, hos oss finns utrymme för den som vill att vara nyfiken och utforska sin tro tillsammans med andra troende och tvivlare. 

Alla människor behövs, tillsammans blir vi unika.

 

Verkar det intressant, ta en första kontakt med Kristina Djursvik 

0581-888 14

Skriv gärna några ord om dig själv i mailet.

 

 

 

Kristina Djursvik

Kristina Djursvik

Husmor, ACT, Linde bergslags församling