Foto: Magnus Aronsson/Ikon

Rösterna i kyrkovalet färdigräknade

Socialdemokraterna är fortsatt största parti i stiftsfullmäktige (33 ,57 %) även om de tappar något sedan förra valet. Partipolitiskt obundna, POSK, går framåt och får 16,64 procent av rösterna. Centern tappar något och får 15,3 procent av rösterna. Vänstern i kyrkan blir nya i stiftsfullmäktige och får 5,47 procent av rösterna.

Röstdeltagande i valet var 17,54 procent jämfört med förra valets 19,18 procent.

Röstfördelning 2021

Socialdemokraterna, 22 mandat
POSK​, 11 mandat                            
Centerpartiet, 10 mandat
Sverigedemokraterna, 6 mandat
Borgerligt alternativ, 5 mandat
Vänstern i Svenska kyrkan, 3 mandat
Miljöpartiet, 2 mandat
Öppen kyrka, 2 mandat
Kristdemokraterna, 2 mandat
FiSK, 1 mandat
Frimodig kyrka, 1 mandat