Lyssna

Nyhet / Publicerad 16 september 2025 / Ändrad 18 september 2025

Detektivarbete bland gamla böcker

Ett dammigt detektivarbete. Det är vad antikvarie Carina Libeck och stiftsteolog Otfried Czaika, gett sig in på, nu när de tagit sig an kyrkornas boksamlingar.

Samtliga kyrkor i Karlstads stift ska få besök och mer eller mindre dammiga kyrkvindar och bokförråd ska sökas igenom. Ett fåtal andra stift i landet har gått före och deras arbete har resulterat i några riktigt spännande fynd.

- Man vet aldrig vad som kan dölja sig på kyrkvindar, nedpackat i lådor eller på dammiga  hyllor, kommenterar stiftsteolog Otfried Czaika. Vi har redan hittat material från 14-, 15- och 1600-tal.

Genom att inventera, dokumentera och registrera de böcker som har kulturhistoriskt värde säkerställs att inga viktiga fynd går förlorade, samtidigt kan man också se vad som faktiskt kan gallras om det saknar historiskt värde.

Historiskt kulturutbyte med Europa

- Böckerna är en del av det kulturarv som Svenska kyrkan förvaltar. De berättar om vår  historia, men säger också en hel del om samhället vi lever i. I samlingarna kan man se spår från hela den europeiska kulturen de senaste 500 åren. På landsbygden i Värmland och Dalsland har det funnits en livfull kultur, och ett större utbyte med kontinenten än vad man kanske kan tro, säger Otfried Czaika.

Carina är den som ska göra merparten av inventeringsarbetet ute i församlingskyrkorna. Som en del av förberedelserna har hon skaffat sig olika typer av munskydd, handskar och överdragskläder. Det är inte bara damm och fågelträck som väntar henne. Även arsenik kan dyka upp i gamla böcker.

Inte bara damm

- Det finns dessutom en hel del att tänka på när man ska hantera gamla böcker så att de inte skadas, berättar hon. Hur man tar ned dem från hyllan, hur man öppnar dem.

Carina visar genom att försiktigt sära på pärmarna i en äldre bok så att öppningen ungefär bildar en 90-graders vinkel, inte mer. Annars riskerar inbindningen eller ryggen att skadas.

Projektet finansieras helt och hållet av KAE (kyrkoantikvarisk ersättning) och stiftet. Det innebär att deltagande är kostnadsfritt för församlingen.