Meditation, vandring och dans
Ibland behöver tro och bön uttryckas med kroppen. Väldigt stilla eller med mycket rörelse. Alla uttryck har sin tid.
Lugna lördagar i Acksjöns kapell
Upplev tystnad. Unna dig en rofylld paus i det vackra kapellet i Mariebergsskogen. 10:00-12:00, 27/9, 18/10, 8/11 samt 20/12.
Retreat på Sandvikengården
Tema: Jag är på väg. 19-21 oktober. I denna retreat på Sandvikengården, Edane får vi dra oss undan vardagen till en rastplats med vacker miljö, god mat och andlig näring.
Heliga danser
Varje måndag under terminerna dansar vi Heliga danser kl 18.00-19.30 i Karlstads domkyrka. Start: 1 september.
Meditation
Det är aldrig för sent att inte göra någonting! Kom på andlig friskvård och slå dig ner för att odla upp dina inre åkrar av lugn och frid. Välkommen tisdagar kl 19-20 och introduktion kl 18.30 om du inte mediterat med oss tidigare. Start 2 september.
Pilgrim i parken
Tis jämna veckor 11.30-12.30, 2, 16 och 13 september.