Runt om i Sverige möts vuxna i det som i kyrkans värld kallas katekumenat, alltså samtalsgrupper om kristen tro. I Hedvig Eleonora och Oscars församling har det funnits katekumenat, eller Väg till tro som gruppen också kallas, sedan 2014.
Många människor har genom åren avsatt två terminer för att fördjupa sig i, utforska och samtala om kristen tro.
– Livserfarenhet är gudserfarenhet, om än ofta oartikulerad, säger Sofia Bergström, präst i Hedvig Eleonora och Oscars församling, som i över tio år har lett samtalsgrupper i församlingen för vuxna som längtar efter att hitta ett språk för sin tro.
En av dem som har gått katekumenatet i församlingen är Martina Jäderlund, 56, som länge hade funderat på att hitta ett forum för att utforska sin tro när hon började i samtalsgruppen i Hedvig Eleonora kyrka.
– Tron har alltid funnits med mig på något sätt. Jag har längtat efter att få mer inblick i den kristna tron och ta reda på vad den betyder för mig, säger Martina Jäderlund, som upplever att katekumenatet blev det forum som hon hade hoppats på.
Under ett läsår fick hon och de andra deltagarna bland annat tala om de stora orden som nåd, välsignelse och förlåtelse – vad de egentligen betyder och vilka associationer de väcker – men också om kyrkans sakrament och liturgi.
Det är tio träffar under två terminer, och under tisdagskvällarna utforskas tron utifrån deltagarnas egna frågor, som får utgöra teman för samtalen. Den som inte är konfirmerad eller döpt kan välja att bli det i samband med avslutningen på våren.
Martina Jäderlund har en frikyrklig bakgrund och döptes därför inte som barn. I slutet av den andra terminen bestämde hon sig för att döpas.
– Jag blev särskilt berörd av samtalen om dop och konfirmation. Jag har tänkt mycket kring dopet och funderat över när man som vuxen är redo. Som barn ges dopet gratis, men senare i livet blir det en medveten handling. Jag landade i att dopet inte är en slutpunkt utan snarare en bekräftelse på den resa i tron jag gör nu, säger hon.
Martina Jäderlund rekommenderar den som är nyfiken på kristen tro att söka sig till ett sammanhang där man kan fördjupa sin tro i samtal med andra.
– Om man har tankar som man vill borra djupare i är det här rätt forum. Innan hade jag en föreställning om att man måste ha kommit en bit på väg med sin tro, men det räcker med att man är nyfiken, säger Martina Jäderlund.
Numera är hon aktiv i församlingen, bland annat som kyrkvärd, och medverkar på olika sätt i högmässorna.
ERIK LUNDSTRÖM
erik.m.lundstrom@svenskakyrkan.se