Demenskören är en svensk upplaga av en brittisk succé. Många har berörts av att musik kan skapa glädje och en känsla av sammanhang, mitt i en sjukdom som ofta beskrivs i helt andra ordalag. Den dramaturgiska målet i nya SVT-satsningen är att ha en stor konsert Södra teatern.
– Jag har bildat en kör bestående av 17 personer. Om sju veckor ska de uppträda här inför fullsatt salong – trots att de aldrig har sjungit tillsammans tidigare, och flera saknar helt erfarenhet av körsång. Alla lever dessutom med någon form av demenssjukdom, säger Anders Bagge i det första avsnittet.
Körprogrammet är ett slags forskningsprojekt om körsångens effekter och beskrivs av Anders Bagge som känslosamt och tungt men också som ett av de viktigaste uppdrag han gjort.
– Forskning visar att sång, och särskilt körsång, kan ha en positiv effekt vid demens. Det är precis det vi vill undersöka – kan körsång lindra symtomen, säger Anders Bagge har han en personlig koppling till sjukdomen genom sin frus morbror som drabbades av demens.
Programmet utspelar sig på Ersta diakoni i Stockholm. Kopplingen till Ersta diakoni märks på fler sätt i produktionen. Flera av deltagarna är med i Erstagruppen, en stödgrupp inom Ersta diakoni för personer som nyligen fått en diagnos om en kognitiv sjukdom. Där ligger fokus på människan snarare än diagnosen. Och delar av inspelningen har genomförts på Ersta hotell och konferens.
Men de första två avsnittet utspelar sig också i Hedvig Eleonora kyrka dit körmedlemmarna kommer för att prova att sjunga med stor akustik.
– I dag ska vi träna på en väldigt vacker plats. Vi ska vara i Hedvig Eleonora kyrka i Stockholm. Jag vill att de ska få prova att sjunga i en ny miljö och uppleva en annan akustik, säger Anders Bagge i programmet.
Deltagarna är 40–75 år och lever med olika former av demens. Syfte med projektet är att undersöka hur sång och musik kan förbättra livskvaliteten, väcka minnen och skapa gemenskap för personer med demens.
– Jag är lite nervös, för det finns många utmaningar i det här projektet. Att minnas texter och melodier kommer att vara svårt, och bara att ta sig till repetitionerna kan vara en utmaning. Samtidigt är jag helt säker på att det här kommer att gå bra, säger Anders Bagge.