Foto: Magnus Aronson /Ikon

Påsken i församlingen

Nyhet Publicerad Ändrad

Här hittar ni var och hur vi firar samt de videor som läggs ut på vår Facebooksida

I påsk fortsätter vi följa de restriktioner som finns och begränsar antalet gudstjänster och mötesplatser. Vi hoppas få fira påsk i större skala igen nästa år.

 

Men det finns två möjligheter att komma till våra kyrkor. På påskdagen har vi öppen kyrka, som i julas, i Tvings kyrka mellan 09:00 och 11:30. Dit kan man komma för att lyssna en stund på musik, sitta stilla, tända ljus och be. Det kommer också vara en liten påskvandring som man kan gå för sig själv inne i kyrkan. Max 8 besökare åt gången i kyrkan!

På annandagen kommer vi ha påskvandring i form av en tipsrunda på annandag påsk i Sillhövda. Start vid kyrkan. För att hålla det coronasäkert så kan man komma och starta från 10:00  fram till 11:00. Som kollekt lägger man valfri summa vid starten och man kan vinna ett litet pris. Mellan 10:00 och 11:30 är också kyrkan öppen för ljuständning och att sitta en stund i stillhet.

 

Välkomna!