Anders Schönborg ställer ut foton ur sin bok Liv utan liv i S:t Olofs kyrka. Genom foto och text skildras Angelicas och Raymonds liv – präglat av sjukdom och utsatthet men också av mod och öppenhet.
Anders Schönborg är född 1946 och kommer från Skövde. Efter ett arbetsliv inom bygg, lantbruk och vindkraft ägnar han sig nu åt fotografi. Han blev svensk mästare i svartvitt, analogt foto 2006 och har ställt ut i Sverige, St. Petersburg, Singapore och Helsingfors.
När han gick en fotokurs på Fotografiska 2013 började han ta bilder av människorna på bänkarna utanför kyrkan i Högdalen. Han lärde känna de som vistades där och ville skildra hur det är att leva det liv som alkoholister och drogberoende gör.