Varför har vi gjort denna ändring?

Bakgrunden till detta är ett beslut som fattades i december 2024, då vi såg över våra riktlinjer för gravlyktor i Eskilstuna Pastorat. Nu omfattar reglerna även solcellslampor, som tidigare inte berördes.

Lyktor av såväl glas som plast kan med tiden påverkas av väder, vind och slitage. När de går sönder kan vassa delar hamna i såväl rabatt som kringliggande gräs – ofta osynliga för ögat men farliga vid skötsel med maskiner då vassa delar kan sprätta i väg och träffa förbipasserande. Det finns även en risk att maskinerna går sönder.

För att vårda kyrkogården med omsorg behöver vi komma åt de ytor där skötsel så som gräsklippning sker. Lyktor som lämnas kvar står ofta i vägen och hindrar oss från att hålla platserna väl omhändertagna.

Vilka är berörda?

Ändringen gäller samtliga gravplatser inom Eskilstuna pastorat (S:t Eskil, Kloster, Gillberga, Lista, Öja och Västermo kyrkogård), såväl urn- som kistgravar. Detta gäller även gravplatser utan beställd skötsel, eftersom vi behöver kunna ta hand om de gemensamma ytorna tryggt. 

Vilka typer av lyktor gäller det och vad får jag ha på graven?

Du är varmt välkommen att även efter den 31 mars fortsätta tända engångsljus i plast, använda batteridrivna ljus som är utformade som vanliga ljus samt smycka gravytan med snittblommor och andra uttryck för omtanke.

Däremot är lyktor, ledlampor och solcellslampor inte tillåtna, oavsett om de är tillverkade av glas eller plast. Ljusslingor är heller inte tillåtna.

Vi hoppas att detta förtydligande gör det enklare att veta vad som gäller. Och om något känns oklart finns vi här för att svara på dina frågor.

När får jag ha min lykta på graven?

Gravlyktor och solcellslampor är endast är tillåtna på gravplatser mellan perioden 25 oktober till 31 mars, lyktor som står kvar den 1 april kommer att tas bort. När vintern på nytt gör sitt antåg kan lyktorna sättas tillbaka på gravplatserna för att lysa upp i mörkret.

Vad händer med de gravlyktor som inte har tagits bort?

Gravlyktor som inte har blivit borttagna kommer att tas bort av kyrkogården och återvinnas. Tänk på att vi också kommer att ta bort gravlyktor som har ställts bakom gravstenar.

Ni är välkomna att höra av er vid eventuella frågor.