Eva Brunne vann biskopsvalet i Stockholms stift

Vid den andra omgången av biskopsvalet idag fick stiftsprost Eva Brunne flest röster.

- Jag är väldigt glad över det förtroende som har visats mig, säger Eva Brunne. Nu kommer jag att göra allt som jag förmår för att motsvara förväntningarna på mig som biskop och andlig ledare i Stockholms stift. Bed för mig så som jag ber för er.
 
Eva Brunne fick enligt det preliminära resultatet 413 röster och kontraktsprost Hans Ulfvebrand, den andre biskopskandidaten, fick 365. Röstberättigade var drygt 900 personer, nämligen domkapitlets och stiftsstyrelsens ledamöter, de som är anställda som präster i stiftet eller i någon av dess församlingar och särskilt utsedda elektorer.
 
Så här fördelar sig rösterna kontraktsvis:
I Domkyrkokontraktet fick Brunne 45 röster, Ulfvebrand 42, i Östermalms och Lidingö fick Brunne 25 och Ulfvebrand 38, i Södermalms fick Brunne 23 och Ulfvebrand 31, i Brännkyrka fick Brunne 33 och Ulfvebrand 17, i Enskede fick Brunne 48 och Ulfvebrand 21, i Spånga fick Brunne 14 och Ulfvebrand 28, i Birka fick Brunne 16 och Ulfvebrand 17, i Sollentuna fick Brunne 30 och Ulfvebrand 39, i Roslags fick Brunne 37 och Ulfvebrand 31, i Solna fick Brunne 36 och Ulfvebrand 26, i Värmdö fick Brunne 25 och Ulfvebrand 24, i Huddinge och Botkyrka fick Brunne 51 och Ulfvebrand 16, i Södertörns kontrakt fick Brunne 19 och Ulfvebrand 26 i domkapitlet och stiftsstyrelsen fick Brunne 11 och Ulfvebrand 9. Totalt 40 röster var blanka och 3 ogiltiga.
 
Svenska kyrkans valprövningsnämnd har på sitt bord överklaganden av valet som de har att ta ställning till. Men dessa kan inte behandlas förrän valet har avslutats. Det är först när stiftsstyrelsen har kungjort på stiftets anslagstavla vem som valts till ny biskop som överklagandena kan prövas.  
 

[2009-05-26]

Dela/tipsa Skriv utTänk på miljön innan du skriver ut denna sida!