Lyssna

Nyhet / Publicerad 16 februari 2026

Webbinarium om historiska leder 9 april

9 april arrangerar Sveriges hembygdsförbund ett webbinarie om potentialen som historiska leder har genom att förena natur, kultur, berättelser. Webbinariet är öppet för alla.

Vandring är idag en av Sveriges mest populära friluftsaktiviteter. Allt fler söker sig ut i landskapet, inte bara för naturupplevelse och rörelse, utan också för att förstå platsens historia och sammanhang. Historiska leder har en särskild potential genom att förena natur, kultur och berättelser och skapar upplevelser som fördjupar mötet med landskapet.

I det här webbinariet lyfter vi historiska leder som kulturarvsresurs och visar hur de kan tillgängliggöra lokal historia och mänskliga erfarenheter för dagens vandrare.
Vi startar med Mathias Mellgren från Svenskt Friluftsliv som inleder med en överblick över vandringens utveckling i Sverige, historiska tillbakablickar, statistik och ett nutida perspektiv på hur människor rör sig i naturen och vad besökare efterfrågar i sina upplevelser.

Därefter bidrar Pilgrim i Sverige representerat av Josefine Schön med ett fördjupande perspektiv på vandringens existentiella värden. Vad är en pilgrimsled, vad är skälet till att man vandrar och vilken roll spelar historia, kultur och landskap för upplevelsen? Här ges också en utblick mot Olavsjubileet 2030.

Avslutningsvis visar Jessica Bergström från Prisma Västra Götaland hur kulturarv kan förmedlas längs vandringsleder i praktiken. Med fokus på besökarens upplevelse ges konkreta exempel och principer för skyltning, guidning och information i kulturhistoriska miljöer.

Arrangör
Sveriges hembygdsförbund

Passar för
Alla som är intresserade med särskilt fokus på aktörer som arbetar med historiska leder och kulturmiljöer, exempelvis hembygdsföreningar.

Datum
9/4 kl 12-13.30

Anmäl dig via Sveriges hembygdsförbunds hemsida.