Lyssna

Nyhet / Publicerad 1 september 2025

Samiska konfirmationslägret 2025

Samisk konfirmation och konfirmationsläger erbjuds till dig som är same, har en egen samisk identitet (svag eller stark). Det arrangeras i Luleå stift men lägret tar emot ungdomar boende i hela Sverige.

Vår diakon Katarina Montonen deltog på årets samiska konfaläger och berättar hur det var: 

Det Samiska konfirmandlägret startade den 10 juni i Ammarnäs och avslutades den 24 juni med konfirmationsmässa i Stensele kyrka. Ett långt läger som följt Frälsarkransens pärlor. Dagarna har fyllts med andakter, Bibelkunskap, lek, språkträning, lassokastning, dans och olika gäster som föreläst kring olika teman. Ett par dagars fjälltur gav ny luft till lungorna och var uppskattat av alla. Under fjällturen besökte gruppen Geunja, en samisk fjällgård som bedriver ekoturism. 

Är du född 2011 och är sugen på att följa med på det samiska konfirmationslägret nästa år? Här finner du information om hur du anmäler dig.