Retreat -novemberdag i vila

En dag av vila. När naturen är mörkare och gråare efter höstens färgskrud. Då är du välkommen att stanna upp ett tag och lyssna till ditt inre. Lördag 21 november 10-17:00, Skönsmons församlingsgård.

Retreat ger dig en möjlighet att för en dag vila i avskildhet och stillhet. Som en reträtt från vardagens alla måsten och krav. Deltagarna är tillsammans i tystnad och stillhet. Under dagen finns ett frivilligt program med bland annat avspänning, meditation, målning och vägledning kring ett aktuellt ämne. Vi fikar och äter lunch tillsammans i stillhet under klassisk musik. Det finns tillfälle för dig som vill ta en promenad, läsa något eller bara vara i all enkelhet. Här får du tid att möta dig själv och dina egna tankar i lugn och ro.

Dagen leds av Tomas Aspenberg, präst och Sara Holmberg, diakon. *Kostnad 150:- inkl lunch.

 Anmäl dig här nedan i formuläret senast 4 november. Har du frågor, ring Tomas Tfn: 060-53 10 162. 

OBS! Vi avråder den som tillhör en riskgrupp för Corona att delta utifrån Folkhälsomyndighetens rekommendationer.

*Vid avbokning senare än tre dagar innan så debiteras avgiften. Ange ev matallergier vid anmälan. Begränsat antal platser, 20 st.