Lyssna

Crucifixus - Haydns Stabat mater

29 mars kl. 17.00 i Sundbybergs kyrka får vi ta del av Crucifixus till Haydns storslagna Stabat Mater, framförd av framtidens operasångare och Sundbybergs Motettkör.

Det är ingen tvekan om att det finns mycket vacker musik för denna tid på kyrkoåret då korsfästelsen snart äger rum. De tvära harmoniska kasten i Gesualdos O vos omnes är förbluffande modernt för att vara musik från 1600-talet. Den 8-stämmiga Crucifixus av Lotti med sina dissonanta harmonier när kören sjunger ordet crucifixus (sv. korsfäst) är gripande. I texten till Åke Malmfors Pilarna är det själva trädet som gråter.
Joseph Haydn kommer lite i skymundan av Mozart och Beethoven. Trots att han var lärare till båda, och var den som etablerade symfonin, sonaten och de musikaliska former som kommer ur wienklassismen. Mozart slutförde aldrig sina stora kyrkomusikaliska verk som Requiem och C-mollmässan. Däremot fullbordade Haydn sina sakrala verk. 
Det finns flera fullbordade mässor av Haydn samt mästerverken Skapelsen och Årstiderna. Och så Stabat mater – ett lite mindre oratorium i jämförelse med Skapelsen och Årstiderna. Stabat mater bjuder på vacker musik där både solisterna och kören har framträdande roller. Solisterna i denna konsert är studenter på Opera-sektionen på Stockholms konstnärliga högskola, tidigare Operahögskolan. Alltså får vi möta framtidens stjärnor.

Plats Sundbybergs kyrka Konsertlängd 75 min.
Fri entré • Kollekt till Act Svenska kyrkan 

Ur repertoaren  
Carlo Gesualdo: O vos omnes 
Antonio Lotti: Crucifixus á 8 
Åke Malmfors: Pilarna 
Joseph Haydn: Stabat Mater 

Medverkande 
Mathilde Hylander SOPRAN Johanna Rudström ALT 
Carl Fischer TENOR
Joakim Karlsson Bäckmark BARYTON
Sundbybergs Motettkör  Instrumentalensemble 
Helena Bjarnle ORGEL 
Rikard Lindberg Karlsson DIRIGENT