Act Svenska kyrkan har slagit nytt rekord. Julinsamlingen 2025 samlade in 60,8 miljoner kronor, den högsta summan i kampanjens historia.
I redovisningen framgår också hur mycket som samlats in i varje stift. I Luleå stift (Norrbotten och Västerbotten) samlade församlingar och privata givare in 4 869 201,26 kronor. Det är en ökning med drygt 800 000 kronor jämfört med 2024. Utslaget per invånare har boende i det nordligaste stiftet bidragit med 9,20 kronor per person, vilket är högst i landet. Per medlem i Svenska kyrkan gavs 14,74 kronor, det är näst högst efter Skara stift (15,36 kr).
– Det är ett fantastiskt resultat! Bakom dessa summor ligger ett stort engagemang från volontärer, anställda och kloka kyrkopolitiska beslut men framförallt handlar det om den enskilda norr- och västerbottningen som öppnat plånboken. Vi är många som vill en rättvisare värld, säger Mona Eriksson, Act-inspiratör på Luleå stift.
Resultatet kommer dessutom att växa ytterligare. Genom ett samarbete med Akelius Foundation kommer gåvorna som samlades in under december månads att dubbleras. Dessa medel betalas ut under våren 2026 och går till Act Svenska kyrkans arbete för människor som drabbats av kriget i Sudan.