Midsommar firande i Basel

Nyhet Publicerad

Lördag 23 juni 14-18

Midsommarfirande på Museum Kleines Klingental i Basel 23 juni 14-18                                       

Sedan några år tillbaka firar Svenska klubben i Basel och Svenska kyrkan i Basel midsommar tillsammans. 2018 planerar Das Museum Kleines Klingental nere vid Rehn i centrala Basel ett år med ett flertal evenemang  som handlar om Basels anknytning till Skandinavien. Därför flyttar vi 2018 vårt midsommarfirande från Bruderholz till Das Museum Kleines Klingental som ligger på Unterer Rheinweg 26 i Basel.

Programmet innehåller som vanligt bygge av midsommarstång , dans, sommargudstjänst och sillmiddag. Dessutom kommer Nordiska folkdanslaget  att dansa för oss. Den som vill får pröva.

Anmälan till sillmiddagen som kostar 10 CHF gör du till Annika Eriksson på e-mailadressen eriksson@intergga.ch. Fritt inträde till midsommarfirandet på museet.