Ilon Wikland-kväll i församlingshemmet i Zürich

Nyhet Publicerad

I samarbete med Svenska skolföreningen bjuds in till författarsamtal med Fredrika Wikland, dotter till Ilon Wikland, onsdagen den 20 mars kl 18.30. Välkomna!

Svenska skolföreningen bjuder in till författarsamtal med Fredrika Wikland, Ilon Wiklands dotter, onsdag den 20 mars.

Ilon Wikland är konstnären som illustrerat många av Astrid Lindgrens sagor, bland annat Ronja Rövardotter, Lotta på Bråkmakargatan, Karlsson på taket, Bullerbyn och Madicken. Under sitt 94-åriga liv har hon även skrivit och illustrerat egna barnböcker, bland annat om uppväxten i Estland och flykten till Sverige under andra världskriget. Eftersom Ilon Wikland är 94 år har hon inte själv möjlighet att resa till Schweiz för att träffa oss men vi är mycket glada över att hennes dotter Fredrika Wikland, som bor i Luzern sedan många år tillbaka, kommer till oss för att berätta om Ilons fantastiska sagovärld.  

Här kommer lite praktisk information:

VAR: Svenska kyrkans lokaler på Kurvenstrasse 1 i Zürich
NÄR: Onsdag den 20 mars klockan 18.30-20.00.
HUR:  Anmälan görs så snart som möjligt till ingrid.heller@svenskaskolforeningen.ch