Utflyktsgudstjänst i St. Gallus kyrkan i Ötlingen

Nyhet Publicerad Ändrad

Söndagen den 28.1.2018

11:00  Ankommst i Ötlingen

11:15 Gudstjänst i St. Gallus med prästerna Magnus Nordström och Torvild Evensson. Sång och orgelspel av Åsa Dornbusch.

12:30 Lunch med söndagsmiddag (13,50€) på Gasthaus zum Ochsen. www.gasthaus-zum-ochsen.de 

14:30 Åktur ner till Lörrachs Dreiländermuseum till den aktuella utställningen ”Reformation. Der grosse Umbruch am Oberrhein” Kostnad ca. 4,-€ p.Person.  www.dreilaendermuseum.eu/willkommen                                                                                                                     

         Kontakt för anmälan: Ulla Krüger 0049-7641-3105                                                                  ullakrueger@web.de

 

Vägbeskrivning:  Med bil, A 98 mellan Rheinfelden och Dreieck Weil, utfart Kandern.  Sväng mot Weil am Rhein-Ötlingen, efter ca 3 km är ni i Ötlingen. Efter den tvära kurvan i byn kommer Gasthaus zum Ochsen på vänster  hand och lite längre fram kyrkan. Efter Gasthaus z. Ochsen går det en gränd in till höger som för till bra parkeringsmöjligheter.

Med tåg och till fots,  Bahnhof Haltingen och därifrån 2,2 km upp till Ötlingen. 

I Lörrach är målet Parkhaus am Burghof, museet ligger mitt emot på Weinbrennerstrasse.