10 september - dagen vi minns de som mist sitt liv i suicid

Nyhet Publicerad Ändrad

I samband med Suicidpreventiva dagen den 10 september arrangeras ljuständning på Byxtorget, föreläsning på Kaleido om att vara anhörig och information från en lång rad aktörer som informerar om preventiva insatser i samhället. Välkommen!

Suicidpreventiva dagen | 10 september

Ljuständning

Byxtorget, kl. 12-15

Föreläsningen ”Mamma, vi hörs sen”

Kaleido, kl. 15.00

 

Kom och tänd ett ljus på Byxtorget

Med start klockan 12 arrangeras en ljuständning på Byxtorget i Piteå för att uppmärksamma de som mist sina liv i suicid. Det finns ljus på plats som dig som vill delta. Ljuständningen pågår fram till klockan 15.

På plats hittar du representnter från Svenska kyrkan, SPES, Piteå kommun och Sensus som samtliga har representanter på plats som det går att samtala med.

Föreläsning om att vara anhörig

”Mamma, vi hörs sen”. Det var de sista ord Raija Ziden fick höra från sin son. 
40 minuter senare var han död. Kevin hade tagit sitt liv.

Välkommen till en föreläsning om att vara anhörig. Raija tar oss igenom en stark personlig resa genom skam och skuld, men hon vill även förmedla hopp. Det är bråttom att lära sig mer om detta livsviktiga ämne - var sjätte timme tar någon i Sverige sitt liv. Föreläsningen har fri entré och startar kl 15.00 på Kaleido.

Du får med dig:

  • ­Livsviktiga redskap för att klara av att leva med den stora förlusten.
  • Hur du på ett tidigt stadie som medmänniska kan hjälpa någon i sorg.
  • Sorgens olika ansikten och hur sorgen kan sätta sig i kroppen.
  • Information om preventiva insatser i samhället.

Sedan får vi även höra:

  • Mobila akutpsykiatriska enheten (MAE-teamet) beskriva sin verksamhet.
  • Polisen i Piteå.
  • Piteås lokala SPES-grupp.
  • Sång av Hanna Fors.
  • Ljuständning för personer som mist sina liv i suicid

Arrangeras av: Svenska kyrkan, SPES, Piteå kommun och Sensus som samtliga har representanter på plats som det går att samtala med.

 

I samband med Suicidpreventiva dagen arrangeras en föreläsning på Kaleido som fokuserar på att vara anhörig. Raija Ziden och tar oss igenom en stark personlig resa genom skam och skuld, men hon vill även förmedla hopp. - Klicka gärna i vårt event på facebook
Med start klockan 12 arrangeras en ljuständning på Byxtorget i Piteå för att uppmärksamma de som mist sina liv i suicid. Det finns ljus på plats som dig som vill delta. Välkommen att delta. - Klicka gärna i vårt event på facebook

Var sjätte timme tar någon i Sverige sitt liv - på ett år är det cirka 1500 personer. Låt oss få till en förändring.