Foto: Sara Andersson

Elin - om kyrkan inte fanns...

Nyhet Publicerad

Ja, hur vore det om kyrkan inte fanns? Den frågan ställer vi till några pitebor under hösten. I sjätte avsnittet möter vi Elin Ekebjörk.

”Efter min konfirmation kom jag i kontakt med Kyrkans Unga och KU-kvällarna, som blev en viktig plats för mig. Här kunde jag vara mig själv helt och hållet. Vi fick också vara med och bestämma och idag finns det inte många platser där ungdomar på riktigt får komma till tals. På kyrkans unga är det vi som bestämmer och formar hur verksamheten ska se ut. Men det viktigaste för mig och det jag arbetar för idag är ändå att kyrkans unga ska vara en plats dit ungdomar vågar komma och får vara precis den de är.”

- Elin Ekebjörk, ordförande i Svenska Kyrkans Unga, Luleå Stift
 #omkyrkanintefanns

 Läs tidigare avsnitt i serien