Utvandrarsviten
Jag hade länge dragit mig för att läsa dessa klassiker eftersom jag trodde de var tragiska och svårlästa. När jag väl satte tänderna i böckerna blev jag glatt överraskad. Vilhelm Moberg har skrivit en fantastisk bokserie som är lättläst och medryckande samtidigt som den har djup och visdom. Från det fattiga 1800-talet i Småland följer man karaktärernas resa på jakt efter ett bättre liv i Amerika. Man gråter, skrattar och lever med Kristina, Karl-Oskar och de andra karaktärerna. Själv tycker jag särskilt mycket om att följa deras religiositet. Kristinas djupa drivkraft i tron och Karl-Oskars pragmatiska brist på densamma.
Böckerna blir även ett viktigt tidsdokument från en tid när Sverige var ett land i djup fattigdom och vi som båtflyktingar lämnade allt i sökan efter en framtid för oss och våra barn.
/Ida Eklund, präst
En dag dog Hanna, alla andra dagar levde hon
I februari 2021 dog Hannah Ekwall bara 39 år gammal efter att ett år tidigare ha drabbats av aggressiv bröstcancer. Efter sig lämnade hon mannen Patrick Ekwall (tv-profil och journalist) och dottern Tindra. Det här är Patricks egen berättelse om det tuffa sjukdomsåret, den stora saknaden och jakten på mod och styrka för att orka leva vidare. Det är en bok som berör och tårarna bränner ofta bakom ögonlocken. Patrick behärskar verkligen konsten att skriva så att det känns och det är tydligt att texten och innehållet kommer direkt från hjärtat.
/Cecilia Niklasson, lokalvårdare
Mannen utan öde
Det finns många böcker som beskriver förintelsens fasor, men frågan är om inte Nobelpristagaren Imre Kertész är den som lyckas spegla mardrömmen mest realistiskt. Författaren satt själv i koncentrationsläger och trots att boken inte utger sig för att vara självbiografisk är det svårt att inte läsa in det i berättelsen om den 14-åriga pojken György Köves som deporteras och slutligen hamnar i Auschwitz. När György väl blir fri beskriver han hur mycket han saknar eftermiddagens enda vilostund i förintelselägret. Först tänker jag att det är en absurd saknad, därefter inser jag att den säger väldigt mycket om både boken och människan i stort.
/Åsa Österling, kommunikatör
Morden i Lund
Jag har läst ”Morden i Lund”, en serie på hittills tre böcker av Kalle Löfqvist. Dessa lätt galna mysdeckare handlar om det osannolika radarparet Albin Larsson och Oskar Stenvall som mest av misstag blir inblandade i, och mot alla odds lyckas lösa, mord mitt framför näsan på den korkade polisen Bruno Söderstjärna.
Tonen är humoristisk, lite ”lindemansk”, och förvecklingarna många. Det är svårt att inte falla för Larssons burdusa charm – att läsa böckerna ger ren livskvalitet och jag längtar efter nummer fyra.
/Susanne Centervall, husmor