Den som någon gång sett Marja-Leenas konst känner igen den direkt: starka färger, flygande människor, djur och träd i fantasifulla konstellationer. Det är svårt att inte känna sig glad och upplyft av Marja-Leenas konst.
På kyrkan kommer hon att ställa ut textilier, canvastryck och tavlor. Även hennes populära kuddar och dörrstopp kommer att finnas till försäljning.
Marja-Leena kom till Australien 2008 och har tidigare visat sin konst två gånger på kyrkan. Hon har även målat av Svenska kyrkan och motivet finns att köpa på kuddar och kort. ”Målandet och kladdandet”, som hon kallar det, har alltid funnits i hennes liv.
”Det viktigaste för mig är att leka som vuxen. Man blir en stel människa av att förlora det. Glädjen och det skojiga i skapandet är det som stannat kvar sen jag var barn. Att kladda och greja och sy, det är mitt liv,” säger hon.
Marja-Leena blev konstnär för över tjugo år sedan när hon och hennes dåvarande man lämnade Stockholm för en Skånelänga på Österlen. Bredvid den nedgångna Skånelängan stod en lika nedgången lada. Tillsammans restaurerade de husen och ladan blev Marja-Leenas galleri. Hon målade hela året och körde sen stenhårt på utställningar under Konstrundan i fem år. Då kommer det folk från hela Sverige för att besöka konstnärsateljéer och köpa konst och hantverk.
Marja-Leena målar mest i akryl och vattenfärg. Numera gör hon också mycket digital konst som funkar bäst på exempelvis textilier. Det låter enkelt men är tidskrävande eftersom hon digitalt jobbar i så många lager för att få den effekt hon vill ha.
Varifrån får du din inspiration?
”Den kommer från mig själv och mitt lekande i mig själv. Jag är en person som har väldigt svårt att ta livet som de flesta. Jag dagdrömmer och det kommer till uttryck i konsten och i mitt liv. Jag känner mig inte så vuxen. Naturen är viktig i min konst och träd betyder allt. När jag växte upp i Östersund fanns där ett träd som jag pratade med varje dag – och jag tyckte att jag fick svar. I min konst är det också djur och flygande människor. Ofta när jag sover drömmer jag att jag flyger. Det är en frihet som man inte kan uppleva i det vakna livet.”
Många svenskar och australiensare ser något skandinaviskt i Marja-Leenas konst. Även när hon målar typiskt australiensiska djur som koalor och kookaburras. Det är inget hon gör medvetet, det bara blir så men hon uppskattar att folk ser det och tycker om det.
”Jag får hela tiden kommentarer om att min konst ser skandinavisk ut. Jag gillar själv mixen. Och jag har alltid jobbat med starka färger. Jag har bra känsla för färgbalans så färgerna äter inte upp varandra utan håller i stället om varandra och balanserar,” förklarar hon.
Vi träffas i Marja-Leenas lilla butik och galleri i Hampton. Här målar hon också sina tavlor. Just nu arbetar hon med en stor textilmålning som hänger längst inne i butiken. Den ska bli klar till vernissagen. Det var en tuff period för många konstnärer under Covid-19 när utställningar och gallerier var stängda. Marja-Leena ställde upp och numrerade alla sina varor i skyltfönstren så kunde folk beställa om de gick förbi. Kort, pussel och kuddar sålde riktigt bra. Möblerna i butiken flyttade hon undan och utnyttjade hela golvytan till att måla.
”Det stod ofta folk utanför fönstret och tittade på vad jag gjorde. Det var kul. Men nu är jag glad att konstmarknader och gallerier är öppna igen. På Kyrkans utställning ser jag fram emot att folk ska komma in och titta och få glädje av det. Jag hoppas min konst ska ge lite ro.”
/Tina Zenou