Lyssna

Nyhet / Publicerad 25 februari 2026 / Ändrad 26 februari 2026

Onsdagsbön för fred

Under tre onsdagar kl. 12.10 i vår samlas vi på Johannesplan utanför S:t Johannes kyrka och ber för fred tillsammans. Bönen leds av präst Helena Myrstener tillsammans med dansduo Waileth & Bardon. Vid dåligt väder flyttas bönen in i kyrkan.

Hög tid att samlas och be för fred

Tänk om det blev krig och ingen kom dit? Detta sades en gång i en riksdagsdebatt i Sverige. I praktiken är det omöjligt men tänk om? Tänk om ingen ställde upp på krigets logik, döda eller dödas då skulle maktens härskare stå där med lång näsa och slå vilt omkring sig utan effekt.

Kan då bönen förändra läget i världen? Ja, vi tror på förändring som kommer inifrån. Vi tror på människans längtan efter skönhet, harmoni och balans. Alla vill vi ju leva våra liv och inte dödas av en drönare. Vi vill dö när tiden är inne och inte på grund av någon despots storhetsvansinne. 

Fredens väg måste börja inom oss, hos var och en. Vi är inte ensamma, självaste himlen är med oss. Välkommen att be för fred!

Välkommen att vara med på Onsdagsbön för fred

Onsdagsbön för fred äger rum kl. 12.10 följande datum:

  • Onsdag 25 februari
  • Onsdag 25 mars
  • Onsdag 22 april

Bönen hålls på Johannesplan utanför S:t Johannes kyrka. Vid dåligt väder flyttas bönen in i kyrkan.

Medverkande:

Waileth & Bardon, dansduo
Helena Myrstener, präst

Franciskus Fredsbön

Herre,
gör mig till ett redskap för din fred.
Hjälp mig att bringa kärlek, där hatet gror,
tro där tvivlet råder,
hopp där förtvivlan härskar.

Hjälp mig att skänka förlåtelse
där oförrätt begåtts,

att skapa endräkt där oenighet söndrar,
att sprida ljus, där mörkret ruvar,
att bringa glädje, där sorgen bor.

Mästare, hjälp mig att söka
inte så mycket att bli tröstad som att trösta,
inte så mycket att bli förstådd som att förstå,
inte så mycket att bli älskad som att älska.

Ty det är genom att ge som vi får ta emot,
genom att förlåta som vi får förlåtelse,
genom att mista vårt liv som vi vinner det.

Det är genom döden som vi uppstår
till det eviga livet.

Denna bön är spridd över hela världen som ”Fredsbön av Franciskus av Assisi”. Den vackra bönen härstammar emellertid inte från Franciskus av Assisi utan den skrevs så sent som före första världskriget.