Delaktighetsveckan - digitala föreläsningar

9 - 15 november

Se gärna vår film som visar två exempel hur Lycksele församling arbetar med delaktighet av människor. (klicka på länken nedan för att titta)

Fredagssången & fullt hus

Vi livesänder också söndagsgudstjänsten, den 15 november kl. 11.00 med temat delaktighet och fokus på det samiska. Länken till Lycksele försmalings facebook sida hittar ni längre ner.

Länsstyrelsen Västerbotten bjuder in till en digital Delaktighetsvecka. Syftet med veckan är att genom ett antal olika föreläsningar lyfta olika perspektiv, sprida kunskap och goda exempel samt kompetenshöja dig inom frågor med koppling till mänskliga rättigheter.

Lycksele församling medverkar genom att gudstjänsten, söndagen den 15 november kl. 11.00 sänds via facebook och blir en av föreläsningarna. Här hittar ni gudstjänsten: https://sv-se.facebook.com/svenskakyrkanlycksele/

VAR: Webbsända föreläsningar

KOSTNAD: Gratis

SISTA ANMÄLNINGSDAG: 04 nov 2020

För mer information och anmälan:

https://www.lansstyrelsen.se/vasterbotten/om-oss/kalender/kalenderhandelser---vasterbotten/2020-10-19-delaktighetsveckan.html