Ett blåaktigt ljus lyser in genom ett fönster i kryptan.
Foto: Gunnar Menander

Jubileumshelg i Lunds domkyrka!

Nyhet Publicerad Ändrad

2023-06-20: Högtidlighållandet av Lunds domkyrkas kryptas 900-årsjubileum har pågått sedan årsskiftet men trappas nu upp när vi närmar oss själva födelsedagen. Den 30 juni 1123 invigde ärkebiskop Asser kryptans östra altare till Johannes döparen och profeter och patriarker. Det ska vi fira i dagarna tre!

Detta händer under helgen

Sammanfattning hittar du längre ner på sidan.

30 Juni

Invigningsdagen, 30 juni, inleds klockan 08.00 med en mässa ledd av biskop Johan Tyrberg. När morgonljuset leder färgerna genom det nya konstglasfönstret in i rummet samlas vi vid det jubilerande altaret.

Klockan 11.30 avgår en procession med ungdomar, präster, guider, gudstjänstvärdar och andra från Domkyrkan och går Klostergatan, Gråbrödersgatan, Lilla Fiskaregatan och Kyrkogatan. En ny klockspelsmelodi, specialskriven till jubiléet, ljuder vid start och ankomst. Stefan Ekblad leder följet med sång.

Klockan 11.50 hälsas Deras Majestäter Konungen och Drottningen och landshövding Anneli Hultén välkomna av Biskop Johan Tyrberg och domprost Niclas Blåder utanför Domkyrkans västra port. 

Under en storslagen högtidsgudstjänst klockan 12.00 predikar Biskop Johan Tyrberg och Antje Jackelén, ärkebiskop emerita, framför en hälsning. Brasskvartett och sångare ur alla församlingens körer medverkar. Som en förbindelse mellan förr och nu framförs för första gången på flera hundra år liturgisk sång hämtad ur Missale Lundense, ett nyligen funnet Lundamissale från 1200-talet.

Biljett till Högtidsgudstjänsten

Endast personer med biljett kan närvara vid gudstjänsten. Dessa delas ut i Domkyrkoforum söndag 25 juni kl 14.00. Först till kvarn gäller och man kan hämta max 2 biljetter per person. Väskor och skrymmande ytterkläder får inte tas med in i katedralen. Fotografering under gudstjänsten är ej tillåten.

Efter gudstjänsten blir det mat och mingel på Domkyrkoplatsen och lunch på Grand för inbjudna gäster.

Klockan 17.00 bjuds det på jubileumskonsert i Domkyrkan. Då framförs verk av kompositörer med anknytning till Domkyrkan, bland andra William Heintze (domkyrkoorganist 1889–1895), Preben Nodermann (domkyrkokapellmästare 1903–1930) och Josef Hedar (domkyrkokapellmästare 1931–1960). Medverkande är Vokalensemblen VOS, organisterna Robert Bennesh och Susannah Carlsson samt violinisten Joakim Zetterqvist och trumpetaren Oscar Fransson. 

Lördag 1 juli

Firandet fortsätter under lördagen 1 juli med konsert klockan 10.00 då tidigare domkyrkoorganist Tomas Willstedt spelar. Denna följs av vernissage i kryptan klockan 10.30. Sommarens utställning är ljusinstallationen Senteri nascosti/Dolda stigar av Johanna Hernaeus. Vid öppningen medverkar konstnären i ett samtal om utställningen. 

Klockan 13.00 håller Erika Lagerbielke, konstnären som skapat det nya konstglasfönstret i kryptan, ett föredrag om fönstret. Föredraget, med titeln Att skapa hopp, hålls i Hörsalen på Domkyrkoforum. 

Inför jubiléet har ett större forskningsprojekt pågått under flera år. Detta arbete resulterar i ett bokverk om åtta volymer om Domkyrkan. I Stadshallen klockan 14.30 är den första releasetillställningen av dessa böcker då Lunds domkyrka: Nya tiden – domkyrkan och arkitekterna och Lunds domkyrka: katedralen i samhället släpps. Professor Martin Berntsson berättar om reformationens konsekvenser för Domkyrkan och docent Henrik Randby om starten på 1800-talets renoveringar. 

En högtidlig ekumenisk vesper i Domkyrkan klockan 18.00 avrundar festdag två. 

Söndag 2 juli

Söndagens högmässa klockan 11.00 lyfter fram Domkyrkans danska historia och den tidigare biskopen i Roskilde, Peter Fischer Møller predikar. 

Klockan 15.30 firas jubileumstemamässa med ungdomar och på kvällen firas Holy Community Service, gudstjänst på engelska, klockan 17.00. 

Hela helgen finns guider på plats i kryptan. De berättar om Domkyrkans långa historia och svarar på frågor från besökare. Sommarens visningar kommer att i hög grad ha jubiléet som tema.

 

DETTA HÄNDER UNDER FESTHELGEN

Fredag 30 juni

08.00 Mässa vid det jubilerande altaret i Domkyrkans krypta.

11.30 Procession från Domkyrkan går Klostergatan, Gråbrödersgatan, Lilla Fiskaregatan och Kyrkogatan. I processionen går präster, pedagog, guider, gudstjänstvärdar, ungdomar och andra.

12.00 Högtidsgudstjänst i Domkyrkan.

13.00 Mingel och mat på Domkyrkoplatsen.

13.30 Inbjudna gäster intar festlunch på Grand Hotell. 

Under eftermiddagen finns guider på plats i kryptan.

17.00 Jubileumskonsert i Domkyrkan.

Lördag 1 juli

10.00 Lördagskonsert med tidigare domkyrkoorganisten Tomas Willstedt. I Domkyrkan.

10.30 Sommarens utställning Dark Light Poetry Sentieri nascosti, ljussättning av Johanna Hernaeus öppnar. I Domkyrkans krypta.

Under dagen finns guider på plats i kryptan.

13.00 Föredrag. Erika Lagerbielke, konstnären bakom kryptans nya konstglasfönster berättar om fönstret. I Domkyrkoforum

14.30 Bokrelease för två av banden i den nyskrivna bokserien om Domkyrkan. I Stadshallen.

18.00 Högtidlig ekumenisk vesper. I Domkyrkan.

Söndag 2 juli

11.00 Högmässa i Domkyrkan.

Under dagen finns guider på plats i kryptan.

15.30 Jubileumstemamässa för unga, Domkyrkan.

17.00 Holy Communion Service, Domkyrkan.

 

PRESS/MEDIA

Mediapersoner som ämnar bevaka högtidsgudstjänsten måste meddela detta med arbetsplats, för- och efternamn samt mailadress till Linda Oskfred, linda.oskfred@svenskakyrkan.se, senast torsdag 22 juni kl. 15.00. Mer information mailas ut till de föranmälda. Reportrar tilldelas plats i katedralen under högtidsgudstjänsten och fotografer/filmare erbjuds närvara under vissa moment.

FÖR MER INFORMATION

Lena Sjöstrand, domkyrkokaplan, 046 71 88 81, lena.sjostrand@svenskakyrkan.se

Linda Oskfred, kommunikatör, 046 71 87 38, linda.oskfred@svenskakyrkan.se