Lyssna

Nyhet / Publicerad 15 januari 2024 / Ändrad 16 januari 2024

Svenska kyrkan välkomnar nya präster till Västerbotten

Söndag den 21 januari viger biskop Åsa Nyström en ny präst till tjänst i Svenska kyrkan. Dessutom mottas en präst som redan tidigare vigts till tjänst i EFS. Båda två kommer arbeta i Västerbotten.

Söndag den 21 januari klockan 11.00 viger biskop Åsa Nyström en präster till tjänst och tar emot en EFS-präst. Det sker vid en högtidlig gudstjänst i Luleå domkyrka. Båda två kommer arbeta i Västerbotten.

Anneli Aronsson vigs till präst i Svenska kyrkan och kommer ha sin tjänst i Bygdeå församling. Magnus Lind är sedan tidigare prästvigd för EFS och behörighetsförklaras för tjänst i Svenska kyrkan. Han har sin tjänst i Vasakyrkan, Umeå.

Examen inför domkapitlet och högtidlig mässa i Luleå domkyrka

Under lördagen avlägger vigningskandidaterna prästexamen inför domkapitlet i Luleå stift. Det är den sista delen i utbildningen.

Vid vigningsmässan på söndagen avlägger kandidaterna vigningslöften. De handlar om att säga ja till att utöva ämbetet så att Gud blir ärad, kyrkan uppbyggd och Guds vilja förverkligad i världen.

I Luleå domkyrka medverkar biskop Åsa Nyström, domkyrkokaplan Tomas Lång, domkyrkoorganist Markus Wargh, stiftsadjunkt Pär Parbring, stiftsdiakon Carona Johansson, stiftsjurist Heidi Stenberg och Luleå domkyrkas vokalensemble under ledning av Samuel Lindh, biträdande domkyrkoorganist. Dessutom medverkar Anna-Karin Byfält från Svenska kyrkans utbildningsinstitut, samt representanter från domkapitlet i Luleå stift.

Diakoner och präster vigs till tjänst

Diakoner och präster är de yrkesgrupper i Svenska kyrkan som vigs till tjänst.

En präst ska leva som Kristi tjänare, öppen för människors behov och i sitt sinne vara vänd till Gud och hela skapelsen. Med trohet och klokhet ska prästen ge Guds folk vad det behöver för att renas och mogna i tron, så att Guds kärlek blir synlig i världen.

En nyvigd präst tjänstgör som pastorsadjunkt i en så kallad missivförsamling, en introduktionsförsamling, under sitt första år. Därefter är prästen behörig att söka tjänst i Svenska kyrkan. Diakoner är behöriga att tillträda diakontjänster direkt efter vigningen.

Yrken och utbildningar

Funderar du på att studera till tjänst i Svenska kyrkan i Luleå stift? Välkommen att höra av dig!