Samtal med biskopen om påsken

Nyhet Publicerad

Inför påsken 2023 följer vi med när biskop Åsa Nyström sår frön och samtalar om Guds skaparkraft, vad som spirar i påsken och vad som är ljust i Luleå stift. Se filmen här!

I en film som spelats in inför påsken 2023 samtalar biskop Åsa Nyström bland annat om att gå från ljus till mörker. På olika sätt upplever alla människor mörker i sina liv, vid ett eller annat tillfälle. Att Gud kan vända mörker till ljus, är hoppet, säger biskop Åsa Nyström i filmen som du kan se genom att klicka på bilden ovan. Även den annalkande våren handlar om att gå från mörker till ljus.

Vad är ljust i Luleå stift idag?

– Generellt sett så finns jättemånga goda krafter. Många människor som vill väl, som vill samspela för livets skull. Det är väldigt fint. Tittar vi i kyrkorna och församlingar runtomkring, finns också där många goda medarbetare – både anställda, förtroendevalda och ideella – som verkligen vill ge plats för livet, den goda kraften, för Gud själv, och visar det, säger Åsa Nyström bland annat.

Du kan också se filmen på svenskt teckenspråk:

Påsk i Svenska kyrkan

Läs om varför vi firar påsk