Foto: Maria Klasson Sundin/Luleå stift

Nya församlingspedagoger och kyrkomusiker

Publicerad

Lördagen den 2 september välkomnade biskop Åsa Nyström nya kollegor till församlingar i Luleå stift. Det skedde vid en sändningsmässa i Luleå domkyrka.

Trots vädret blev det en festlig lördag den 2 september, då nya församlingspedagoger och kyrkomusiker välkomnades till Luleå stift. Biskop Åsa Nyström ledde en sändningsmässa i Luleå domkyrka då tre församlingspedagoger och tre kyrkomusiker togs emot.

De nya församlingspedagogerna är Jonas Hedman (Umeå stadsförsamling), Anna Karlsson (Bodens pastorat), och Johanna Brännström (Tegs församling). Johan Andersson (Umeå stadsförsamling) var förhindrad att delta i sändningsmässan.

De nya kyrkomusikerna är Jonas Öberg (Bodens pastorat), Helena Holmlund (Ålidhems församling) och Ulrika Esberg (Pajala församling).

 

Fr. v. Kenneth Nordgren, rektor på Svenska kyrkans utbildningsinstitut, Maria Berglund, stiftspedagog, Jonas Hedman, Johanna Brännström, Anna Karlsson och biskop Åsa Nyström. Foto: Maria Klasson Sundin/Luleå stift
Fr. v. Jonas Öberg, Helena Holmlund, Ulrika Esberg och Carolina Söderberg, stiftsmusiker. Foto: Maria Klasson Sundin/Luleå stift

Yrken och utbildningar

Funderar du på att studera till tjänst i Svenska kyrkan i Luleå stift? Välkommen att höra av dig!