Luleå stift har välkomnat nya medarbetare i Svenska kyrkan

Nyhet Publicerad

På pingstdagen den 5 juni vigdes sju diakoner till tjänst i Svenska kyrkan. Vid samma tillfälle mottogs också en finsk diakon, och de som vigts till diakoner och präster under pandemin välkomnades.

För första gången sedan pandemins restriktioner kunde Luleå domkyrka åter öppna upp för alla som ville delta vid vigningsmässan. Många tog chansen denna soliga men något blåsiga pingstdag då biskop Åsa Nyström vigde sju diakoner och mottog en finsk diakon till tjänst i Svenska kyrkan.

– Kära diakoner. Ni är en röst och ett språk för den som inte har det. Det tackar jag Gud för att ni kliver in i. Gå med Gud, Gud lyssnar på alla språk. Gud är alltid nära, Anden vill alltid beröra er. Gå med Gud. Du går alltid med Gud – och andra människor. Låt sanningen prägla ditt arbete. Gud välsigne er på väg in i detta uppdrag, säger Åsa Nyström.

Tidigare vigda välkomnades

Under mässan uppmärksammades och välkomnades också de diakoner och präster som vigts till tjänst de senaste åren, då domkyrkan inte kunde vara öppen för fler än dem själva.

De nya diakonerna kommer att börja arbeta i församlingar och pastorat, i både Norrbotten och Västerbotten:

Det kändes stort att sjunga ”Kärlekens Ande, hand i hand lär oss som syskon att vandra” efter två års pandemi.

Åsa Nyström, biskop
  • Erika Andersson, Bodens pastorat

  • Elisabeth Hedblad, Skellefteå pastorat, EFS Söderkyrkan

  • Jenny Karlsen, Arjeplog-Arvidsjaurs pastorat, Arjeplogs församling

  • Anders Karlsson, Umeå pastorat, Tavelsjö församling

  • Terese Lindbäck, Piteå församling

  • Emma Mushi, Nordmalings församling

  • Eva-Lena Nordström, Luleå stift

  • Johanna Wennerström, Haparanda församling

Livesändning från diakonvigningen

På pingsdagen, söndag den 5 juni, vigdes sju diakoner till tjänst i Svenska kyrkan. Här ser du sändningen i efterhand.

En diakon håller en annans hand i sina händer. Ett stearinljus med kristusmonogram brinner på bordet mellan dem.

Diakoni – kyrkans omsorg

Diakoni är kyrkans omsorg om medmänniskan och skapelsen, ibland kallas det också kyrkans sociala arbete. Det handlar om att genom delaktighet, med respekt och i ömsesidig solidaritet möta människor i utsatta livssituationer. Grunden för arbetet är Guds kärlek, som den möter oss i Jesus Kristus.

En kvinnlig diakon med grön frimärksskjorta och diakonemblem om halsen står i dörröppningen och välkomnar en besökare.

Diakonens kläder

Diakonen har grön skjorta och ett särskilt halsband. Vid gudstjänster använder diakonen mässkläder, men på ett annat sätt än prästen. Här kan du se plaggen och läsa om hur de används, vad de kallas och symboliserar.

Yrken och utbildningar

Funderar du på att studera till tjänst i Svenska kyrkan i Luleå stift? Välkommen att höra av dig!