Foto: Martina Huber

Kaffemöte i Luleå - kom och dela din historia

Nyhet Publicerad

Måndag den 15 november håller Stefan Aro, präst, och Kaisa Kaisa Syrjänen Schaal, jurist, en fortbildning för stiftskansliets personal om sannings- och försoningskommissionen för tornedalingar, kväner och lantalaiset. Samma kväll bjuder man in allmänheten till ett kaffemöte där den som vill har chansen att dela med sig av sin berättelse.

Kom och träffa sannings- och försoningskommissionens ordförande Elisabet Fura och sekreterarna Stefan Aro och Astrid Kruukka när de bjuder in till kvällsfika med underhållning på Mjölkuddsgården i Luleå. 

Under kvällen berättar kommissionen om dess arbete och uppdrag och det ges tillfälle till samtal. Den som vill berätta om sina egna eller en närståendes erfarenheter av assimileringspolitiken är välkommen att anmäla sig i förväg för ett personligt samtal. De personliga berättelserna är viktiga för kommissionen eftersom mycket av det som inträffat i det förflutna inte går att undersöka med hjälp av skriftligt material i arkiv.

Vill du dela din historia? Anmäl ditt intresse på mejl: ku.komisuuni@regeringskansliet.se.

Läs mer om kommissionens arbete här.

Tid och plats:
Måndag den 15 november, klockan 18.30 Mjölkuddsgården, Mjölkuddsvägen 285 i Luleå