Foto: Therese Edlund/Svenska kyrkan i Umeå

Fyra nya församlingspedagoger

Nyhet Publicerad

Luleå stift har fått fyra nya församlingspedagoger som tog sin examen i dag. Det firades med en högtidlig mässa i Uppsala domkyrka.

I dag höll Svenska kyrkans utbildningsinstitut examenshögstid i Uppsala domkyrka för studenter från församlingspedagog-, diakon- och prästutbildningarna. Medan studenter från de två senare utbildningarna kommer vigas till tjänst i sina respektive stift, är församlingspedagogerna redo för arbete direkt.

Dagens fyra församlingspedagoger är: Jonas Hedman (Umeå), Anna Karlsson (Boden), Johan Andersson (Umeå) och Johanna Brännström (Umeå). I mitten på bilden Kenneth Nordgren, rektor på Svenska kyrkans utbildningsinstitut.

Yrken och utbildningar

Funderar du på att studera till tjänst i Svenska kyrkan i Luleå stift? Välkommen att höra av dig!