Foto: Emma Berkman/Luleå stift

Biskopen besöker Jokkmokks marknad - INSTÄLLT

Nyhet Publicerad Ändrad

Torsdag den 2 februari besöker kontraktsprost Hans Johansson Jokkmokks församling och Jokkmokks marknad. Han ersätter biskop Åsa Nyström som fått förhinder, och kommer att predika i inledningsgudstjänsten.

Biskop Åsa Nyström skulle ha besökt  Jokkmokks marknad för andra gången. På grund av förhinder blir det istället kontraktsprost Hans Johansson som kommer att predika vid marknadens inledningsgudstjänst i Jokkmokks kyrka, på torsdag den 2 februari kl. 09.00. Vid gudstjänsten medverkar också Anders Stenman, kyrkoherde, Maria Engman, kantor, samt elever från Sameskolan.

Klockan 12.00 samma dag skulle ett temasamtal ägt rum, om att vara ung same i Svenska kyrkan. Det utgår ur programmet.

En blandning av gudstjänster, utställningar, konserter och författarsamtal

Jokkmokks församling har en rad aktiviteter under hela marknaden. Bland annat finns utställningar av sameslöjd i församlingshemmet (Borgargatan 9) och ett antal konserter äger rum i både Jokkmokks kyrka och i gamla kyrkan – från kammarmusik med Luleå kammarmusikförening till jojk och tonsatta dikter på nordsamiska.

Söndag den 5 januari kl. 11.00 är det en samisk högmässa i Jokkmokks kyrka.