Även på Mjölkudden pågår underhållsarbete.
- Vi målar bodarna vid Mjölkuddsgården och oljar fönster och dörrar på Mjölkuddsgården och Mjölkuddskyrkan. Det är något vi gör vart femte år och nu i samarbete med Holmlunds måleri. Sen ska den ljusblåa klockstapeln målas om.
Takbyte på historiska skärgårdskapellet
Det äldsta kapellet i Luleå skärgård byggdes 1721 i Kyrkviken och heter Småskärs kapell. Här är ett takbyte snart aktuellt.
- Att byta tak på en 300 år gammal byggnad kräver specialistkompetens. Det finns många historiska perspektiv att ta hänsyn till och man måste hitta rätt material och hantverkare.
- Det ursprungliga taket var ett brädtak och det är med ett sådant vi ska ersätta det skadade befintliga taket, berättar Peter Vinsa.
- Det var inte helt enkelt att hitta utförare men nu har ett företag i Finland åtagit sig att göra takbytet åt oss. Vi kommer att köra ut virket med båt så småningom.
Den stora renoveringen av Luleå domkyrka fortsätter, och en extra växel sätts in nu när det är varmare ute. Man har precis tagit ner ställningarna vid ingången på södra fasaden som vätter mot Stationsgatan.
- Ja, renoveringen av Luleå domkyrka pågår för fullt, fram till år 2027 som det verkar nu då vi måste renovera även klocktornet, säger Peter Vinsa avslutningsvis.