Lyssna

Nyhet / Publicerad 1 oktober 2019

Kom och säg tack tillsammans!

Vi närmar oss tacksägelsedagen. Den firar vi genom att samlas i Guldsmedshyttans kyrka och smycka med vad vi har med oss av frukter, bär, blommor, hembakat och så vidare. Efter Tacksägelsemässan auktioneras alltsammans ut.

Söndagen den 13 oktober klockan 9-10.30 har du möjlighet att ta med dig grönsaker, frukter, blommor, bröd och kakor, eller nåt annat till Guldsmedshyttans kyrka. Vi ska pryda kyrkan tillsammans inför gudstjänsten som börjar klockan 11.

Efteråt tar vi med det vi har till Sockenstugan där vi auktionerar ut alltihop till förmån för ACT, Svenska kyrkans internationella arbete.

Medverkande:

Präst: Monica Wallsten
Musiker: Sofia Nordlund
Kören Andra Ord

Buss

Buss ordnas tur och retur Vedevåg—Lindesberg—Guldsmedshyttan. Bussen avgår från Vedevåg klockan 10. Vill du åka med? Anmäl till 0581-888 00 senast 10/10.