Skebergs skolmuseum
Foto: Ingrid del Castillo

Gudstjänst vid skolbänken

Nyhet Publicerad

En annorlunda friluftsgudstjänst firas i Skeberg skolmuseum

Varje vår får byansvariga i byarna kring leksandsbygden möjlighet att anmäla sin by eller fäbod att vara värd för sommarens friluftsgudstjänster i Leksands pastorat. Birgitta Lindström i Skeberg nappar varje år och gudstjänsten firas då i gamla skolmuseet invid Skebergs bystuga. ”Det brukar bli fullt hus i skolmuseets sal och miljön bäddar för lite annorlunda gudstjänstupplevelser som gamla tidens husförhör.” säger hon och skrattar. Gamla skolbänkar, böcker och kateder har Birgitta och andra eldsjälar under åren skrapat ihop –en del är från gamla byskolan där Birgitta själv en gång gick som barn.  Skolmuseet var egentligen träslöjdsal och själva skolan rymdes i det som nu är Skebergs bygdegård. På övervåningen finns också lärarbostaden kvar och är inrett som om tiden stått still sedan tidigt 1900-tal.  ”När skolan drogs in var det bara sju barn kvar.  Det var roligare, eftersom jag fick fler kamrater, då fick vi skjuts in till Noret i Leksand” berättar Birgitta som är född och uppvuxen i den närbelägna byn Skålhål som förr var fäbod för folket i Häradsbygden.