En juldekoration i form av en ängel med texten Gloria in excelsis Deo hänger i ett snöre.
Foto: Kristin Lidell /Ikon

Vivaldis Gloria med unga röster

Konsert med glad och lättillgänglig musik.

Söndag 8 maj 18:00, Gudmundrå kyrka

Västernorrlands kyrkosångsförbund arrangerar denna konsert i samarbete med Gudmundrå församling. Ungdomskören Cantus utgör stommen för denna satsning. Det blir en liten ensemble som spelar orkesterns stämmor. Två solister ur denna ungdomskör sjunger de solosatser som finns. Kom och njut av unga sångare som framför ett trevligt verk av Antonio Vivaldi. Musik som är glad och lättillgänglig.

Samverkan med studieförbundet Sensus

Våra musik- & kulturarrangemang och verksamheter med studiecirkel-karaktär, görs i samverkan med Sensus. Ett studieförbund som jobbar med relationer, livsfrågor, rättighetsfrågor och hållbarhetsfrågor. Tillsammans med sina medlemsorganisationer och samverkansparter skapar de mötesplatser för kultur och bildning i hela landet.