I Norrstrands församling ingår nordöstra delen av Karlstads stadskärna. Det är den ena av de stora stadsförsamlingarna i Karlstad. Närmast centrum ligger Norrstrandskyrkan som är huvudkyrka. Där finns också Skattkistan, vår gratissecondhand för familjer som kämpar med ekonomin.
Ett par kilometer därifrån ligger Barnens katedral (Kroppkärrskyrkan) där ett barncentrerat arbete pågått i många år.
På Kronoparken ligger Kronoparkskyrkan ett stenkast från universitetet. Det är en samarbetskyrka mellan Svenska kyrkan och Kronoparkens Equmeniaförsamling. Ett samarbete som pågått i 40 år.
Församlingen har ett gott samarbete med många skolor där Bibeläventyret sprids.
I församlingen finns också Ruds kyrkogård där kyrkogårdsförvaltningen har sin bas. På Karlstads universitet finns en universitetspräst.
Alla fem församlingar i Karlstads pastorat samverkar kring många verksamheter. Konfaarbetet ”Mersmak” är gemensamt sedan många år och erbjuder 14-åringar ett femtontal konfaalternativ. Vi samarbetar kring förrättningar och bemanning så mycket som är möjligt.