Foto: Alex & Martin/Ikon

Upptäck årets adventskalendrar från Karlstads pastorat

Nyhet Publicerad Ändrad

Under advents- och jultiden är det lite extra många människor som är vana att komma till kyrkan. Men nu när vi tyvärr inte kan ses så mycket kan vi ändå hålla i en viss kontakt via nätet och sociala medier. Fyra enheter har tagit fasta rejält på detta, häng med och upptäck digitala adventskalendrar från Barnens katedral, Domkyrkan, Väse-Fågelviks församling och Universitetskyrkan!

Universitetskyrkans adventskalender

I denna annorlunda adventstid kan du hålla lite kontakt med Universitetskyrkan genom att följa vår adventskalender på Facebook och Instagram.

Häng med i Väse-Fågelviks adventskalender

Varje dag från första advent och framåt öppnas en lucka i Väse-Fågelviks församlings egen adventskalender som finns på Facebook. Det utlovas såväl tänkvärda ord som musik, andakter med mera.