Foto: Marie Lundström

"Jag jobbar i kyrkan för att det känns som ett meningsfullt arbete"

Nyhet Publicerad

Leah Fritz är församlingsvärd i Alster-Nyedsbygdens församling där hon även är arbetsplatssamordnare och assistent i barnverksamheten.

Vad är det bästa med ditt jobb?

- Det är allsidigt och varierande. Jag träffar mycket trevligt folk i alla olika åldersgrupper.

Varför arbetar du i kyrkan?

- Det började med att jag gjorde korta inhopp med matlagning och sen sökte jag och fick tjänsten som husmor. Nu jobbar jag här för att det känns som ett meningsfullt arbete, en betydelsefull arbetsplats.

När känns ditt jobb som mest meningsfullt?

- Det är när alla är mätta och nöjda efter en trevlig samvaro, när de uttrycker att det har gjort dem gott. Det kan också vara att få skicka med matportioner hem till besökare som av olika anledningar inte orkar delta i gemenskapen men ändå mycket uppskattar att få ett mål med mat.