Foto: Stock Adobe

Nu finns stöd för den som vill sluta köpa sexuella tjänster

Nyhet Publicerad

Samtalsakuten och Krismottagning för män får ytterligare en inriktning i KAST (köpare av sexuella tjänster). KAST vänder sig till vuxna i Värmland som behöver hjälp för att de köper sexuella tjänster.

KAST-verksamheten vänder sig till människor som är över 18 år, boende i Värmland och som upplever sig behöva hjälp för att hen köper sexuella tjänster. Vi erbjuder individuella krissamtal, den som är anhörig är också välkommen att höra av sig för egna samtal oavsett om den närstående har kontakt med oss eller inte. Arbetet bedrivs under sekretess och utan journalföring. 

Det är i samarbete med Länsstyrelsen Värmland som Samtalsakuten och Krismottagning för män öppnar den nya verksamheten KAST.  

SamtalsAkuten och Krismottagning för Män tar emot människor i livskris. Mottagningarna ägs och drivs av Region Värmland, Svenska Kyrkan och Karlstad kommun i samverkan med kommunerna Forshaga, Grums, Hammarö och Kil.

​Kontakt: telefon: 020-290 900 E-post: kastvarmland@karlstad.se

Läs mer om KAST, Samtalsakuten och Krismottagning för män