Foto: Marie Lundström

"Kyrkan är en trygg och bra arbetsgivare som står för bra grunder"

Nyhet Publicerad

  Dan Veileby är vaktmästare och fastighetskötare.

Vad är det bästa med ditt jobb?

- Variationen. Ena dagen jobbar jag med dop, vigslar, begravning, konserter och gudstjänster. Och nästa så är jag i gång och snickrar, målar, flyttar. Man kan säga att jag och Dan Söderström är pastoratets egna hantverkare.

Varför arbetar du i kyrkan?

- Det är en bra och trygg arbetsgivare som står för bra grunder. Jag har jobbat här i 16 år och trivs jättebra.

När känns ditt jobb som mest meningsfullt?

- När jag gör en insats som jag märker betyder något för människor som besöker oss. Min uppgift är att se till att kyrkan upplevs som välkomnande. Det ska se snyggt ut och vara ordning. När jag får höra att folk är nöjda med det jag gjort efter till exempel en begravning, dop eller vigsel så blir jag glad.