Foto: Marcus-Gunnar Pettersson

Konstutställning i Domkyrkan: Originalbilder ur Barnens Bästa Bibel

Nyhet Publicerad

Nu har du ett unikt tillfälle att få se Marcus-Gunnar Petterssons originalbilder ur Barnens Bästa Bibel, av Sören Dalevi. 24 augusti-3 september i Karlstads domkyrka. Vernissage onsdag 24/8, kl 17.00-19.00.

Illustratören Marcus-Gunnar skapade närmare 300 bilder till Barnens Bästa Bibel. Alla bilder skapade ur en kaffefläck. Så här berättar han om bilderna:

"För mig var det viktigt att vara välkomnande. Att utmana invanda sätt att tolka texterna i bild på. Att komma bort från detaljdiskussioner som skapar splittring och tar bort fokus från kärnan i berättelserna. Jag ville hellre göra en bilderbok än en historiebok, jag tror det är enklare för många barn att se sig själva i berättelserna då. Något som också var viktigt för mig var att få in humor mitt bland allvaret. Att ha en dynamik. Att heligt inte behöver vara vackert. Att det finns mellanrum. Att bildvärlden inte skulle "skriva på näsan" utan att även bilderna, precis som texterna, kunde kännas öppna för att tolka.” 

Marcus-Gunnar Pettersson

Foto: Johan Sjödelius