Foto: Marie Lundström

"Jag tycker om att vara en liten del i det stora som kyrkan gör"

Nyhet Publicerad

Eva Enders, kantor i Alster-Nyedsbygdens församling.

Vad är det bästa med ditt jobb?

- Alla människor som jag möter. Att jobba tillsammans mot ett gemensamt mål och se målet uppfyllas. Det kan vara kören som klarar ett svårt stycke eller ror i land en konsert. Eller en solist som sjunger på ett dop. Det är så härligt att se dem växa!

Varför arbetar du i kyrkan?

- För att vi gör gott. Jag tycker om att vara en liten del i det stora som kyrkan gör. Jag jobbar nära människor och samtidigt med de stora frågorna, det är väldigt spännande.

När känns ditt arbete som mest meningsfullt?

- Ja men det är nog nästan varje dag! Jag träffar människor i alla möjliga sammanhang, i skolan, på affären och så vidare och det är en lyx att ha ett jobb där tiden finns till att se människor och ge det där lilla extra.