Lyssna

Nyhet / Publicerad 12 mars 2026

Påsk i Axbergs församling

Välkommen till våra kyrkor i påsk!

29 mars kl. 10.00 Palmsöndagsmässa

Närkes kils kyrka

Barnkörerna Vox & Vivace och Vår Melodi medverkar. Präst: Åsa Svanbäck. Musiker: Erik Slättberg. Kyrkfika.  

 

29 mars kl. 14.30 Gudstjänst ”En kyrka med alla” 

Lillåns församlingshem

Glädje och gemenskap- Vi firar en enklare form av gudstjänst för personer med särskilda behov. För oss står delaktighet i centrum. Fika serveras. Ledare: Laila Berglund. 

 

1 april kl. 8.30 Morgonmässa

Hovsta kyrka 

Präst: Jonas Ahlforn von Beetzen. Musiker: Kamilla Rosengren. Frukost serveras i församlingshemmet. 

 

2 april kl. 18.00 Skärtorsdagsmässa 

Hovsta kyrka 

Präst: Josephine Cummings. Musiker: Kamilla Rosengren. 

 

3 april kl. 10.00 Långfredagsgudstjänst 

Hovsta kyrka 

Präst: Jonas Ahlforn von Beetzen. Musiker: Kamilla Rosengren. 

 

3 april kl. 15.00 Konsert ”Jesu 7 ord på korset”

Axbergs kyrka

Välkommen på traditionsenlig långfredagskonsert med Passionskvartetten. Stråk-kvartetten framför Haydns verk ”Jesu sju ord på korset”. Präst Åsa Svanbäck leder äen kortare andakt under konserten.

 

4 april kl. 23.00 Påsknattsmässa 

Ervalla kyrka

Präst: Jonas Ahlforn von Beetzen. Musiker: Erik Slättberg. 

 

5 april kl. 11.00 Påskdagsmässa

Axbergs kyrka 

Axbergskören medverkar med ledning av Kamilla Rosengren. Välkommen på kyrklunch i församlingshemmet efter mässan!  Präst: Åsa Svanbäck. Musiker: Erik Slättberg.

 

6 april  kl. 16.00 Himmel och Pannkaka 

Lillåns församlingshem 

En eftermiddag för alla åldrar. Vi börjar med samling med sång och drama med bibliska berättelser. Efter det äter vi pannkaka och avslutar med lek och pyssel. Präst: Åsa Svanbäck.   Påskharen tittar förbi